Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2020-10-07 14:56:41
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: unsplash
Przekąski często kojarzone są z produktami niezdrowymi, które nie wnoszą nic dobrego do naszego organizmu. Jednak wcale tak nie musi być! Przekąski mogą zawierać szereg witamin i składników mineralnych, tylko trzeba wybierać te z dobrym składem.
Dlatego biegnę do Was z pomocą, aby pokazać zdrowe i zarazem pyszne produkty. Po ich zjedzeniu nie będziecie mieć wyrzutów sumienia. Również zasmakują dzieciom, a Mamy nie będą musiały się martwić, że ich pociechy jedzą niezdrowe jedzenie.
Na uwagę zasługują ciastka firmy „Irenki” Łan ciastko Miód i orzech. W ich składzie znajdują się jedynie 4 proste składniki: płatki gryczane, miód wielokwiatowy, masło orzechowe i olej rzepakowy. I to koniec! Te ciastka wykonane są ze składników które na codzień używane są w kuchni. Przy wyborze przekąsek warto kierować się właśnie tą zasadą. To znaczy jeżeli sami użylibyśmy tych składników do przygotowania słodyczy to również bez wyrzutów sumienia można taki produkt skonsumować.
Łan ciastko będzie również idealnym rozwiązaniem w przypadku pojawienia się ochoty na słodycze u dzieci, ponieważ zamiast bezwartościowego cukru i szkodliwego tłuszczu dostarczy węglowodany złożone, błonnik, białko, zdrowe tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne. Dodatkowym atutem jest opakowanie produktu, dzięki temu można je zabrać ze sobą dosłownie wszędzie.
Kolejnym smacznym i zdrowym przykładem przekąsek, które zadowolą podniebienia dzieci i dorosłych to zdrowe chipsy firmy Elena, czyli Eleniuszki. Idealnie sprawdzą się podczas podróży czy w szkole, ponieważ opakowanie jest bardzo lekkie i poręczne. Owoce poddawane są liofilizacji co przyczynia się do utraty wody przy zachowaniu wszystkich witamin i składników mineralnych. Do wyboru są różne warianty smakowe: truskawka, jabłko, malina i banan.
A skład nie mógł być prostszy – znajdziemy tam same owoce, bez dodatku cukru czy konserwantów. Wraz z jedną paczką zdrowych chipsów dostarczymy naszemu organizmowi witaminy z grupy B oraz witaminę E, która zwiększa odporność organizmu na stres. Dodatkowo wspomożemy pracę jelit poprzez błonnik zawarty w Eleniuszkach.
Skoro już wiemy co powinno znajdować się w składzie smacznych i zdrowych przekąsek to wskażmy również jakich składników należy unikać. Niekiedy etykiety sugerują, że produkty są bardzo zdrowe, pełne witamin, nie posiadają zbędnych składników oraz z powodzeniem mogą zastąpić pełnowartościowe śniadanie.
Jednak jeśli odwrócimy dany produkt i przyjrzymy się etykiecie to po pierwsze skład może być bardzo długi, a po drugie może być tam wiele „dziwnych” składników, które stanowią tanie wypełnienie. Dlatego głównie przy wyborze przekąsek powinniśmy kierować się ich składem i jakością.
Odkładajcie na półkę te, które zawierają cukier pod różnymi postaciami np. melasa, cukier trzcinowy czy syrop glukozowo-fruktozowy. Tłuszcz kokosowy czy palmowy również nie powinny znaleźć się w składzie zdrowych przekąsek. Dodatkowymi niepotrzebnymi składnikami są substancje konserwujące jak sorbinian potasu czy dodatek soli do słonych przekąsek.
Warto zwracać uwagę na ilość głównego składnika, który jest najbardziej istotny dla konsumenta. Niekiedy producent przedstawia na etykiecie, że jego produkt zawiera dużą ilość orzechów czy nasion. A tak naprawdę ten składnik jest w śladowych ilościach, że nawet ciężko go zobaczyć gołym okiem.
Podsumowując – przy wyborze zdrowych przekąsek przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich skład, dzięki temu mamy pewność, że wybieramy zdrowy produkt, który nie tylko przyczyni się do poprawy naszego humoru z racji dobrego smaku, ale również dostarczy naszemu organizmowi energii i witamin.
O autorze: Dietetyka stała się nie tylko jej pracą, ale i pasją. Uważa, że już małe modyfikacje w diecie wnoszą dużo pozytywnych zmian w funkcjonowaniu organizmu oraz poprawie samopoczucia. Ceni sobie indywidualne podejście do klienta. Podczas konsultacji jej celem jest jak najlepsze poznanie konkretnej osoby – zaczynając od stanu zdrowia, stylu życia, samopoczucia i kończąc na upodobaniach smakowych.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.